Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator
OBLÍBENÉ ZDRAVOTNICKÉ POTŘEBY
Vrchlického 57, Jihlava
DŮM ZDRAVÍ

Jak vybrat mechanický invalidní vozík?

• Prvním parametrem, na který byste se měli zaměřit, je maximální nosnost invalidního vozíku.
 
• Druhým důležitým parametrem je šíře sedu, tedy vzdálenost mezi postranicemi. Vzdálenost mezi postranicí vozíku a kyčlí jeho uživatele měla být z každé strany přibližně 1-2 cm, orientačně lze změřit dlaní ruky. Nicméně, rozměry vaší šíře sedu nám udávejte přesně tak, jak vidíte na obrázku. Vzdálenost mezi postranicí vozíku a kyčlí určíme sami. Pokud byste zvolili širší sed, než potřebujete, vozík bude špatně ovladatelný a zbytečně těžký. Roli zde také hraje průjezd vozíku zárubněmi v bytě, kdy celková šíře vozíku bývá zpravidla šíře sedu + 20cm.
 
• Dalším parametrem je celková hmotnost vozíku. Vyšší hmotnost znamená těžší manipulaci s vozíkem. Standardní vozíky jsou vyrobeny zejména z oceli. Nabízíme ale také vozíky odlehčené konstrukce vyrobené z duralových slitin. Je důležité zvážit, jak často budete vozík převážet autem. Zde byste měli přihlédnout k dalšímu parametru, a to, zda vozík, který jste si vybrali, disponuje skládací konstrukcí či rychlospojkou. Většinu mechanických invalidních vozíků, které nabízíme, lze složit a původní šíři tak zmenšit až na 30 cm. Oproti tomu rychlospojka nabízí možnost rychlé demontáže kol pouhým stiskem na jeho osu bez použití jakéhokoli nářadí. Opětovné nasazení se provádí pouhým nasunutím na osu kola, k zajištění dochází automaticky.
 
• V neposlední řadě doporučujeme přihlédnout k tomu, zda jsou u invalidního vozíku pneumatická či plná kola. Výhodou plných kol je, že jsou prakticky bezúdržbová. Nehrozí u nich propíchnutí duše, ani nutnost huštění, jak tomu je u kol pneumatických. Pokud se mezi těmito variantami budete rozhodovat, zvažte, na jak dlouhé cesty a do jakého terénu budete vozík používat. Nevýhodou plných kol je totiž nižší komfortnost jízdy, zejména na hrbolatém povrchu, kde nejsou schopny absorbovat nárazy tak účinně, jako kola pneumatická a lehce horší funkce brzd. 
 
• Součástí invalidních vozíků může být také brzda pro doprovod, stabilizační kolečka, jež zabraňují překlopení vozíku, či úhlově nastavitelné stupačky, které umožňují posed se zvednutou nohou v libovolném úhlu.