Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator
OBLÍBENÉ ZDRAVOTNICKÉ POTŘEBY
Vrchlického 57, Jihlava
DŮM ZDRAVÍ

Pažní návleky

Pažní návleky se používají hlavně po ablaci prsu, při problému s tokem lymfy a otékání ruku. Podle toho, kde otok na ruce vzniká, jsou pažní návleky buď po zápěstí, nebo i včetně rukavice (s palcem, nebo se všemi prsty).
Pažní návleky mají různé druhy uchycení – lemem, ramínkem od podprsenky nebo hrudním pásem kolem celé hrudi. V pažních návlecích se mohou používat i vložky (ledvinky) do míst větších otoků ke zvýšení komprese v daném místě.
Dle otoku se určuje správný pažní návlek, jeho délka, uchycení i potřebná komprese.
Ve většině případů jsou pažní návleky dělané na míru.

Pro správné fungování kompresivní terapie je bezpodmínečně nutné určit typ a velikost kompresivní pomůcky pro konkrétního pacienta a jeho problém. Velikost kompresivních punčoch nelze odvozovat od vaší běžné konfekční velikosti, proto je nezbytné nás osobně navštívit na naší prodejně. Končetiny vám odborně změříme a určíme přesný typ kompresivní pomůcky tak, aby byla terapie účinná pro řešení vašeho problému. Důrazně nedoporučujeme používat kompresivní pomůcky, které máte doma po jiném členu rodiny. Stejně tak není vhodné nosit vaši starší kompresivní pomůcku, protože už nemusí vyhovovat pro léčbu vašeho aktuálního zdravotního problému jak z hlediska velikosti, tak kompresivní třídy.


Odborným změřením a poradenstvím předejdete problémům, které mohou vzniknout, pokud by kompresivní pomůcka pro vás nebyla vhodná:
1) Nevhodně zvolená velikost
a) Pokud by byla kompresivní pomůcka velká (široká), neplnila by správně kompresivní funkci, neměla by vliv na žilní systém a váš zdravotní problém by se dále rozvíjel a zhoršoval.
b) Pokud by byla kompresivní pomůcka malá (úzká), tak byste se do ní buď vůbec nedostali, nebo by docházelo k lokálnímu přiškrcení končetiny, a tím i ke zhoršení průtoku krve.
c) Mohlo by se také stát, že bude vaše kompresivní pomůcka moc dlouhá, nebo naopak krátká - tím by se shrnovala, neseděla by na končetině, její nošení by bylo nepříjemné, ale hlavně by kompresivní pomůcka neplnila správně svoji funkci v místě, kde je komprese potřeba a tím by opět docházelo ke zhoršování vašeho zdravotního stavu.


2) Nevhodně zvolená kompresivní třída – podle typu problému se musí správně zvolit kompresivní třída, aby se dosáhlo správné míry komprese. Pokud by se kompresivní třída zvolila špatně, váš zdravotní problém se bude nadále rozvíjet.


3) Nevhodně zvolený materiál – špatnou volbou materiálu může docházet k alergickým reakcím, nemusí být vybrána správně prodyšnost, potřebná termoregulace a nemusel by tam být zajištěn rychlý odvod vlhkosti od těla, čímž by se snižoval komfort při nošení kompresivní pomůcky a mohly by se objevit další zdravotní problémy.


I v případě správného změření a zvolení vhodné pomůcky může nastat problém s navlečením punčochy. Nasazení punčochy je komplexní proces, který se musíte naučit. Poradíme vám, jak punčochu správně navinout, jak použít speciální navlékač a na co si dát při navlékání pozor, aby punčocha co nejdéle vydržela. Speciální navlékač se používá jak na pažní návleky, tak na návleky na dolní končetiny, pokud pacient nemá potřebnou sílu, nebo si punčochu nedokáže sám navléct (například kvůli artritickým prstům).


Pro správné fungování kompresivní terapie je nezbytně nutné, aby pacient dodržoval veškerá odborná doporučení, nasadil si kompresivní pomůcku co nejdříve ráno, ideálně ještě na lůžku a pomůcku sundával těsně před spaním.